

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 500 pF |
| Length | 4.05 mm |
| Width | 5.45 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.15 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Schottky Diodes |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Average Rectified Current | 10 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 45 V |
| Element Configuration | Common Anode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 180 A |
| Reverse Voltage | 45 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 180 A |
| Reverse Current | 450 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1362
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36202
Ext.Price$0.36202
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36202 | $0.36202 |
| 10 | $0.32266 | $3.22660 |
| 25 | $0.31056 | $7.76400 |
| 50 | $0.29891 | $14.94550 |
| 100 | $0.28770 | $28.77000 |
| 300 | $0.28310 | $84.93000 |
| 500 | $0.27858 | $139.29000 |
| 1000 | $0.27393 | $273.93000 |
